Pe Gyuri, după cum spuneam și-n alte dăți, nu l-am cunoscut decât prin intermediul darurilor lăsate între coperțile cărților sale… și dintr-un vis, de cu câteva zile-n urmă. Mai nou și mai cu seamă în urma omagierii sale din cadrul Festivalului Hermannstadtfest din acest an, am început să fac cunoștință tot mai tare cu melodiile sale. Și-am descoperit un artist complet (Descoperit, redescoperit și retur).
Cântecul propus de mine azi îmi pare că e altceva față de multe alte cântece de-ale sale mai vechi, mai ales față de cele de la începutul anilor ’90 (cu care am început incursiunea în discografia sa) și e perfect normal să fie așa, de-atunci și până la ultimul său album din 2013, „Electromagnetic Love”, de unde e extras și acest cântec, trecuse deja o viață de om. Viață de om tânăr, așa cum simt că s-a păstrat în spirit și Gyuri până la mutarea sa Dincolo.
Sper să vă placă și vouă melodia. Mie-mi transmite o stare îngerească (nu pot explica în cuvinte asta, așa mi-a venit să zic).
Și nimic nu e întâmplător. Peste 2 zile, în ultima zi a lui Gustar, Gyuri ar fi împlinit 60 de ani.
Mai puțin de vorbit, mai mult de simțit:
